Rzymskokatolicka Parafia Garnizonowa św. Jerzego, 81-704 Sopot, ul. Kościuszki 1
 


Serwis wykorzystuje do swojego działania mechanizm plików cookies. Ustawienia plików cookies można definiować w używanej przeglądarce.


Tryptyk Jana Pawła II

2 kwietnia br. o godz. 11.00 - w pierwszą rocznicę odejścia do Domu Ojca Jana Pawła II - podczas rekolekcji wielkopostnych ks. kmdr Leon Szot poświęcił Tryptyk namalowany przez Elżbietę Cyran z Genui we Włoszech, dawną naszą parafiankę.


Elżbieta Cyran-Kwiatkowska mieszkała w Sopocie od urodzenia do 1980r. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Po ukończeniu studiów mieszkała kolejno w Sopocie, w Bagdadzie, w Maastrichcie i w Genui we Włoszech, gdzie zamieszkuje do dziś.

Dzieciństwo i młodość przeżyła w Polsce, gdzie szczere i głębokie kontakty międzyludzkie rodziły się ze spontanicznej solidarności, gdzie doktryny i tradycje chrześcijaństwa były obecne w życiu codziennym tworząc wrażliwy klimat na obecność drugiego człowieka, gdzie żywym było umiłowanie renesansu włoskiego, któremu przewodziła myśl, iż człowiek jest ważny. Wszystko to odzwierciedliło się w fascynacji Elżbiety Cyran człowiekiem i znalazło odbicie tegoż człowieka w jej sztuce portretowej.

Tryptyk, który namalowała dla kościoła św. Jerzego, jest darem drogich Rodziców malarki: Reginy i Józefa Kwiatkowskich z Sopotu, gorących katolików i szczerych patriotów. Józef Kwiatkowski był współzałożycielem Stronnictwa Demokratycznego. Oboje zaś z żoną byli aktywnymi działaczami Cechu Rzemieślniczego. Niestrudzenie aktywni, przez blisko 45 lat prowadzili Dom Mody w Sopocie, a poprzez swoją postawę zawodową i socjalną stali się nieodłączną częścią historii miasta.

Obraz, który darowali dla naszego kościoła, przedstawia Jana Pawła II modlącego się za nas wszystkich, ludzi współczesnych, dzisiejszych, modlących się razem z Janem Pawłem II. Postać Papieża jest dominująca, jak dominująca nad całym światem była moc, z jaką przekazywał nam myśli, prawy i emocje, a wśród nich także i tę, iż to, co czynimy za życia, przechodzi do wieczności, a dobra wola i dobre przedsięwzięcia winny urzeczywistniać się w maksymalnej intensywności.

Rzymskokatolicka
Parafia Garnizonowa
św. Jerzego w Sopocie
ul. Tadeusza Kościuszki 1
81-704 Sopot
tel/fax: 058 551 05 48
email: sjerzys[małpa]diecezja.gda.pl
jerzysopot[małpa]tlen.pl

Kontakt - Kancelariastat.4u.pl HTML CSS JavaScript PHP Flash DOC PDF SmartMenus KYLOS 1 5 4 0 2 4 0 Statystyka odwiedzin

(C) Rzymskokatolicka Parafia Garnizonowa św. Jerzego, Sopot 2006-2024 :: DHTML menu by SmartMenus :: Hosting by Kylos Data Center
Strona istnieje od: 23.04.2006, 19.27 :: Ostatnia aktualizacja: 25.02.2024, 08.03 :: Online: 3 (max 191) :: Wygenerowano w: 0,001 sek.