Rzymskokatolicka Parafia Garnizonowa św. Jerzego, 81-704 Sopot, ul. Kościuszki 1
 


Serwis wykorzystuje do swojego działania mechanizm plików cookies. Ustawienia plików cookies można definiować w używanej przeglądarce.


Kronika pracy duszpasterskiej (2009)

  2011   2010»   2009   2008   2007   2006   2005
2004   2003   2002   2001   2000   1999
25 XII Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Dokładnie o północy ma miejsce Pasterka koncelebrowana przez wszystkich kapłanów naszej parafii. Mszy przewodniczy i homilię wygłasza ks. Proboszcz. We mszy uczestniczą również karmelita bosy o. Marek Kłaput, diakon Jan Wójcik oraz ks. kanonik Edward Brzozowski, odbywający kilkunastodniową przerwę w leczeniu, który dziękuje wiernym za modlitwę w jego intencji. Siostry ze zgromadzenia Sług Ewangelii Miłosierdzia Bożego przygotowują niezwykłą szopkę: całe prezbiterium wyłożone zostaje sianem, nad tabernakulum zawieszone zostaje drewniane zadaszenie, a pod samym ołtarzem pojawiają się figury Józefa i Maryi oraz Dzieciątka Jezus, a także pasterzy i zwierząt. Dodatkowo rozlegające się z kościelnych głośników odgłosy zwierząt w niesamowity sposób oddają atmosferę prawdziwej betlejemskiej stajenki. Po zakończeniu mszy siostry wydają koncert kolęd z różnych zakątków świata. Po raz pierwszy swoje obowiązki podejmuje także elżbietanka siostra Karolina, która zostaje nową zakrystianką naszej parafii. Na placu przed kościołem tradycyjnie staje szopka autorstwa Stanisława Śliwińskiego z Gdańska.

Galeria zdjęć Galeria zdjęć - Pasterka 2009
20-22 XII Rekolekcje adwentowe prowadzą siostry ze zgromadzenia Sług Ewangelii Miłosierdzia Bożego działającego przy naszej parafii. Przez kolejne 3 dni odbywają się katechezy pod hasłami: Skandal w Kościele!!!, Bóg niedoskonały??? oraz Stajnia na sprzedaż... W ostatnim dniu rekolekcji istnieje możliwość przystąpienia do spowiedzi z udziałem zaproszonych spowiedników.
17-20 XII Na placu przed kościołem ma miejsce charytatywny jarmark bożonarodzeniowy Sopockie Betlejem organizowany przez Caritas. W ramach jarmarku ustawione zostają szopka z żywymi zwierzętami i stoiska ze świątecznymi upominkami wykonanymi przez osoby niepełnosprawne. W programie jarmarku znajdują się jasełka oraz występy solistów i zespołów muzycznych wykonujących kolędy, pastorałki i piosenki zimowe. Dodatkowo serwowane są bigos, gofry i herbata z sokiem malinowym. Na zakończenie każdego dnia bajki dla dzieci czytają Jego Ekscelencja ks. abp senior Tadeusz Gocłowski oraz pracownicy sopockiego magistratu.
13 XII Wieczorna msza św. w intencji Róż Żywego Różańca.
  Niedzielne kazania wygłasza ks. prałat płk Franciszek Cybula, były spowiednik i kapelan Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Po mszach istnieje możliwość nabycia najnowszej publikacji ks. Prałata pt. Ksiądz w Belwederze z osobistą dedykacją autora.
7 XII Podczas porannych rorat w trakcie kazania siostry ze zgromadzenia Sług Ewangelii Miłosierdzia Bożego wraz z pomocnikami wystawiają inscenizację do ewangelicznego fragmentu o uzdrowieniu paralityka. Na koniec mszy do parafii przybywa św. Mikołaj, który rozdaje upominki uczestnikom rorat.
Roraty 2009 Roraty 2009 Roraty 2009 Roraty 2009
6 XII Parafialny Caritas zbiera ofiary na rzecz swoich podopiecznych.
29 XI W I niedzielę Adwentu do grona ministrantów przystępują dotychczasowi kandydaci: Paweł Klein, Mikołaj Kreft, Sebastian Plata, Damian Różalski oraz Łukasz Szopiński. Ceremonii przewodniczy ks. Wojciech Gruchała, parafialny opiekun ministrantów i lektorów, który dokonuje poświęcenia, a następnie symbolicznego nałożenia kołnierzy na nowych ministrantów.
Obłóczyny ministrantów Obłóczyny ministrantów Obłóczyny ministrantów Obłóczyny ministrantów
29 XI - 13 XII Parafialny zespół Caritas przez trzy kolejne niedziele Adwentu przeprowadza w kruchcie kościoła zbiórkę słodyczy do paczek świątecznych dla swoich podopiecznych.
26 XI Spotkanie modlitewne ze śpiewem kanonów z Taizé.
11 XI 91 Rocznica Odzyskania Niepodległości. Wieczorem ma miejsce uroczysta msza św. koncelebrowana w intencji wojska i Ojczyzny. Mszy św. pontyfikalnej przewodniczy Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, który wygłasza również okolicznościową homilię. We mszy uczestniczą przedstawiciele władz miasta, wojska i służb mundurowych, poczty sztandarowe, kombatanci i harcerze. Po mszy następuje przemarsz pod pomnik przy Urzędzie Miasta, pod którym zostają złożone wieńce.
8 XI Wolontariusze parafialnego zespołu Caritas zbierają ofiary na rzecz ubogich i potrzebujących.
1-8 XI Wypominki tygodniowe za zmarłych. Codziennie z wyjątkiem środy przed wieczorną mszą św. na różańcu modlimy się za naszych zmarłych. Przed ołtarzem Matki Bożej Częstochowskiej ustawiona zostaje specjalna plansza wykonana przez siostry ze zgromadzenia Sług Ewangelii Miłosierdzia Bożego z hasłem Niebo istnieje i jest pełne dusz, które nas kochają (słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus). Wśród zamieszczonych na planszy zdjęć znajdują się portrety osób związanych z naszym miastem i parafią: śp. ks. kanonika Pawła Matulewicza, śp. ks. kanonika Tadeusza Cabały, śp. ks. Janusza Witkowskiego oraz śp. p. Janusza Góreckiego.
24 X Pogrzeb śp. p. Janusza Góreckiego. Uroczystości rozpoczyna msza św. z jutrznią. Mszę pod przewodnictwem Dziekana Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy ks. płk prałata Józefa Kubalewskiego, proboszcza naszej parafii w latach 1991-1999, koncelebruje piętnastu kapłanów. Homilię wygłasza obecny proboszcz ks. kmdr prałat Roman Dziadosz. Pozostali celebransi to: Dziekan Marynarki Wojennej ks. kmdr prałat Bogusław Wrona, ks. ppłk prałat Krzysztof Karpiński, proboszcz parafii Matki Odkupiciela w Gdańsku-Wrzeszczu, ks. kmdr ppor. Wojciech Szerszeń, proboszcz parafii wojskowej św. Wojciecha w Wejherowie, ks. kanonik Tadeusz Cabała z parafii św. Andrzeja Boboli w Sopocie, ks. kanonik Dariusz Ławik, proboszcz parafii św. Bernarda w Sopocie, ks. kanonik Tadeusz Balicki, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i Niepokalanego Poczęcia NMP w Gdyni-Witominie, wikariusz naszej parafii w latach 1996-2000, ks. Henryk Tribowski z parafii św. Stanisława Kostki w Gdańsku-Oliwie, wikariusz naszej parafii w latach 1972-1975, ks. Jacek Meller z parafii św. Stanisława Kostki w Gdańsku-Oliwie, ks. Mateusz Warmijak z parafii NSPJ w Sopocie, ks. Jan Kaczkowski z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku, nasz parafianin, obecni wikariusze naszej parafii: ks. Piotr Wrzesiński i ks. Wojciech Gruchała oraz diakon Jan Wójcik, nasz parafianin. W eucharystii uczestniczy chór parafialny, najbliższa rodzina Zmarłego oraz licznie zgromadzeni parafianie. Wśród przybyłych jest także poprzednik p. Janusza, p. Franciszek Morawiec, zakrystianin naszej parafii w latach 1963-1999. Przy trumnie umieszczona zostaje plansza z napisem: Sługo dobry i wierny: Wejdź do radości swego Pana. Po zakończeniu mszy dalszym ceremoniom przewodniczy ks. Proboszcz. Pogrzeb odbywa się na cmentarzu komunalnym w Sopocie przy asyście żołnierzy Marynarki Wojennej.

Galeria zdjęć Galeria zdjęć - Pogrzeb Janusza Góreckiego
22 X O godz. 4.00 rano odchodzi do wieczności wieloletni zakrystianin naszej parafii oraz szafarz nadzwyczajny Eucharystii p. Janusz Górecki. Po dwóch latach zmagań z chorobą nowotworową umiera w Domu Hospicyjnym Caritas św. Józefa w Sopocie.
21 X Poranna msza św. o zdrowie i ulgę w cierpieniu dla chorych ks. kanonika Edwarda Brzozowskiego i p. Janusza Góreckiego. Intencja od Róż Żywego Różańca.
13 X Czuwanie Fatimskie.
11 X IX Dzień Papieski pod hasłem Jan Paweł II - Papież Wolności. Po mszach odbywa się zbiórka na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która przyznaje stypendia najbardziej uzdolnionej młodzieży z wiosek i małych miast. O godz. 21.00 pod Krzyżem Papieskim przy hipodromie ma miejsce tradycyjne spotkanie modlitewne.
5 X Wieczorna msza św. o uwielbienie i dziękczynienie Bogu Miłosiernemu za św. Faustynę i jej pokorną służbę w Dziele Miłosierdzia, aby wypraszała łaskę poddania się woli Bożej. Msza w dniu liturgicznego wspomnienia św. Faustyny Kowalskiej.
4 X Parafialny Caritas zbiera ofiary dla potrzebujących.
3 X Rozpoczynają się prace renowacyjne przy figurze Najświętszego Serca Pana Jezusa na ścianie frontowej naszej świątyni.
2 X Podczas nabożeństwa różańcowego dzieci z kółka biblijno-teatralnego działającego w naszej parafii wystawiają Akademię ku czci Aniołów z okazji dnia św. Aniołów Stróżów.

Galeria zdjęć Galeria zdjęć - Akademia ku czci Aniołów
1 X Spotkanie modlitewne ze śpiewem kanonów z Taizé.
27 IX Niedzielne kazania głosi ks. dr Zbigniew Liana, adiunkt w Katedrze Filozofii Przyrody Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Po każdej mszy Akcja Katolicka organizuje loterię fantową, z której dochód przeznaczony zostaje na obozy wakacyjne dla dzieci oraz pomoc rodzinom w trudnych sytuacjach.
20 IX Trójmiejski Komitet Organizacyjny Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie prowadzi akcję społeczno-edukacyjną pod hasłem Kościół jest z nami, której celem jest przybliżenie problematyki osób po przebytych kryzysach psychicznych. O godz. 11.00 zostaje odprawiona msza św. w intencji osób chorych psychicznie i ich rodzin. Na placu przed kościołem wolontariusze i specjaliści udzielają informacji na temat miejsc wsparcia osobom chorym i ich rodzinom. Po sumie ma miejsce happening uliczny, w czasie którego ustawione zostają symboliczne drzwi.
Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie 2009 Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie 2009
13 IX Czuwanie Fatimskie.
6 IX Parafialny Caritas zbiera ofiary na wyprawki szkolne dla dzieci.
3 IX Na placu przed kościołem na honorowych dawców ponownie oczekuje gdański ambulans do pobierania krwi.
1 IX 70 Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej. Wieczorem sprawowana jest uroczysta msza św. w intencji poległych w obronie Ojczyzny z udziałem: kompanii wystawionej przez Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej z Gdyni-Grabówka, kombatantów oraz przedstawicieli wojska i władz miasta. Mszy przewodniczy oraz kazanie głosi ks. Proboszcz. Po mszy następuje przemarsz pod pomnik mieszkańców Sopotu pomordowanych w latach 1939-1945, pod którym zostają złożone wieńce. Ma również miejsce apel poległych oraz salwa honorowa.

Galeria zdjęć Galeria zdjęć - 70 Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej
  Poranna msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego z poświęceniem tornistrów i przyborów szkolnych.
23 VIII W parafii ponownie gości ks. dr Jan Kaczkowski, dyrektor hospicjum św. Ojca Pio w Pucku. Głosi kazania podczas wszystkich mszy św. Po mszach wraz z grupą wolontariuszy zbiera ofiary na ukończenie budowy hospicjum stacjonarnego.
19 VIII Akcja Katolicka naszej parafii organizuje dla dzieci i młodzieży grę terenową INO w sopockich lasach na Brodwinie (gry, zabawy i konkursy).
16 VIII W czasie mszy św. śpiewa polski chór z miasta Bar na Ukrainie Podolski Wizerunek. Bezpośrednio po mszach chór daje krótkie koncerty. Rozprowadzana jest również książka ks. dr Tadeusza Cabały pt. Historia wierzeń i religii w Sopocie.
Koncert chóru Podolski Wizerunek 2009 Koncert chóru Podolski Wizerunek 2009 Historia wierzeń i religii w Sopocie
15 VIII Uroczystość Wniebowzięcia NMP. W czasie mszy święcone są kwiaty i zioła. O godz. 12.30 ma miejsce uroczysta suma w intencji Wojska Polskiego. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczy Dziekan Marynarki Wojennej ks. prałat kmdr Bogusław Wrona. Homilię głosi ks. kanonik Dariusz Ławik, proboszcz parafii św. Bernarda w Sopocie. Na mszy obecni są przedstawiciele władz miasta, wojska i admiralicji, policji, straży pożarnej, straży miejskiej, kombatanci, harcerze oraz poczty sztandarowe. Uroczystości uświetnia kompania wystawiona przez Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej z Gdyni-Grabówka. Po mszy uczestnicy udają się pod pomnik Armii Krajowej, gdzie ma miejsce apel poległych, salwa honorowa oraz złożenie wieńców. Na zakończenie uroczystości tradycyjnie wszyscy udają się na krótką chwilę pod pomnik Danuty Siedzikówny, sanitariuszki Inki.

Galeria zdjęć Galeria zdjęć - 15 sierpnia 2009
13 VIII Czuwanie Fatimskie.
12 VIII Trzeci w tym roku koncert z cyklu Świętojerskie Spotkania Muzyczne. Głównym punktem programu są Bagatele Antoniego Dworzaka na dwoje skrzypiec, wiolonczelę i harmonium. Programu dopełniają: Fantazja Polska na dwoje skrzypiec Romualda Twardowskiego, Sonata A-dur na skrzypce i basso continuo Jerzego Fryderyka Haendla i trzy toccaty z 1730r. na wiolonczelę solo Francesco Sciprianiego. Trio Sopot (Anna Sawicka - wiolonczela, Elżbieta Rosińska - akordeon, Małgorzata Skorupa - skrzypce) występuje wraz ze znakomitym skrzypkiem szwajcarskim Piotrem Kaweckim. Koncert prowadzi oraz wzbogaca poezją Kamila Nehrebecka.
  Akcja Katolicka naszej parafii organizuje dla dzieci i młodzieży gry, zabawy i pieczenie kiełbasek w sopockim grodzisku.
5 VIII Akcja Katolicka naszej parafii organizuje dla dzieci i młodzieży zwiedzanie gdańskich fortyfikacji miejskich.
4-5 VIII Na placu przed kościołem na honorowych dawców oczekuje gdański ambulans do pobierania krwi.
Ambulans do pobierania krwi Ambulans do pobierania krwi
2 VIII Wolontariusze parafialnego zespołu Caritas zbierają ofiary na rzecz ubogich i potrzebujących z naszej parafii.
VIII Diakon Jan Wójcik odbywa praktykę w naszej parafii.
29 VII Akcja Katolicka naszej parafii organizuje dla dzieci i młodzieży gry i zabawy sportowe w Kolibki Adventure Park na granicy Sopotu i Gdyni.
26 VII Podczas wszystkich mszy św. kazania głosi parafianin ks. dr Jan Kaczkowski, dyrektor hospicjum św. Ojca Pio w Pucku. Po mszach ks. Jan wraz z wolontariuszkami zbierają datki na rzecz hospicjum.
Ks. dr Jan Kaczkowski Ks. dr Jan Kaczkowski Zbiórka na puckie hospicjum 2009 Zbiórka na puckie hospicjum 2009
25 VII Dzień św. Krzysztofa, patrona kierowców. Po wieczornej mszy św. ks. Piotr Wrzesiński dokonuje poświęcenia zgromadzonych na placu przed kościołem pojazdów.
22 VII Kolejny koncert muzyki kameralnej w ramach Świętojerskich Spotkań Muzycznych. Tym razem obok Trio Sopot (Małgorzata Skorupa - skrzypce, Anna Sawicka - wiolonczela, Elżbieta Rosińska - akordeon) występuje Anna Pilipiec, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, aktorka francuskojęzycznych scen szwajcarskich. W programie mistrzowska poezja francuska w języku polskim oraz francuskim z towarzyszeniem muzyki C. Francka, G. Faure, J. Massneta, C. Saint Saensa, J. Iberta i innych. Wstęp wolny.
Koncert muzyki kameralnej Koncert muzyki kameralnej Koncert muzyki kameralnej Koncert muzyki kameralnej
  Akcja Katolicka naszej parafii organizuje dla dzieci i młodzieży gry i zabawy na Leśnej Polanie na skraju miasta.
15 VII Wieczorny koncert muzyki kameralnej w ramach corocznych Świętojerskich Spotkań Muzycznych. Zespół Trio Sopot prezentuje różnorodne w formach i stylach utwory wielu znanych kompozytorów: Niccolo Paganiniego, Matti Murto, Gaspara Cassado, Georga Gershwina, Nebojsa Żivković, Sigmunta Grovena, Astora Piazzoli. Pięknej muzyce towarzyszy nastrojowa poezja. Wykonawcy: Małgorzata Skorupa (skrzypce), Anna Sawicka (wiolonczela), Elżbieta Rosińska (akordeon) oraz Kamila Nehrebecka (recytacje).
  Akcja Katolicka naszej parafii organizuje dla dzieci i młodzieży wycieczkę do ZOO w Gdańsku-Oliwie.
13 VII Czuwanie Fatimskie.
12 VII Parafialny Caritas, w ramach ogólnokrajowej akcji, zbiera ofiary na rzecz poszkodowanych w powodzi w południowej Polsce.
8 VII Akcja Katolicka naszej parafii organizuje dla dzieci i młodzieży wyjazd do Gdańska-Oliwy. W programie zwiedzanie Parku Oliwskiego i bazyliki archikatedralnej wraz z wysłuchaniem koncertu organowego.
5 VII Parafialny Caritas zbiera ofiary na wyprawki szkolne dla dzieci.
1 VII Akcja Katolicka naszej parafii organizuje dla dzieci i młodzieży wycieczkę sopockimi lasami do Borodzieja, gdzie ma miejsce ognisko z pieczeniem kiełbasek.
29 VI Poranna msza św. w intencji ks. Piotra Wrzesińskiego w dniu imienin.
25 VI Spotkanie modlitewne ze śpiewem kanonów z Taizé.
14 VI Msza św. o zdrowie i wytrwałość w chorobie dla pana Janusza Góreckiego, naszego kościelnego.
12 VI Nasz parafianin, alumn Gdańskiego Seminarium Duchownego Jan Wójcik otrzymuje święcenia diakonatu z rąk Biskupa Ryszarda Kasyny w bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie.
11 VI Boże Ciało. Trasa procesji ponownie wiedzie przez cztery sopockie parafie: św. Michała, NMP Gwiazdy Morza, św. Jerzego oraz św. Andrzeja Boboli. W procesji uczestniczą sopoccy kapłani, poczty sztandarowe, marynarze. W czasie uroczystości na placu przed naszym kościołem sprawowana jest msza św. koncelebrowana z udziałem chóru parafialnego. Eucharystii przewodniczy i homilię wygłasza Dziekan Sopotu ks. kanonik Marian Krzywda.

Galeria zdjęć Galeria zdjęć - Boże Ciało 2009
7 VI II Dzień Dziękczynienia pod hasłem Dziękujemy za wolność. Przeprowadzana jest ogólnopolska zbiórka na rzecz budowy Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie. O godz. 20.00 przy Krzyżu Papieskim na hipodromie ma miejsce msza św. dziękczynna w 10 rocznicę pobytu Jana Pawła II w Sopocie, która kończy się Apelem Jasnogórskim.
VI Przez cały miesiąc odprawiane są nabożeństwa czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa z czytanką poświęconą św. Pawłowi.
30 V Czuwanie modlitewne w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego prowadzone przez siostry misjonarki Sług Ewangelii Miłosierdzia Bożego. Czuwanie rozpoczyna się o godz. 20.00. Ok. godz. 23.00 ma miejsce przejazd pociągiem SKM na procesję światła do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, gdzie o północy sprawowana jest eucharystia.
29 V Wieczorna msza św. o godz. 18.00 sprawowana jest w intencji śp. ks. kanonika Pawła Matulewicza, byłego proboszcza parafii, w 5 rocznicę śmierci.

Dzieci z kółka teatralno-biblijnego działającego przy naszej parafii wystawiają inscenizację na Dzień Dziękczynienia przypadający w tym roku w niedzielę 7 czerwca.
Dzień Dziękczynienia 2009 Dzień Dziękczynienia 2009 Dzień Dziękczynienia 2009 Dzień Dziękczynienia 2009
28 V Spotkanie modlitewne ze śpiewem kanonów z Taizé.
  Poranna msza św. w intencji żołnierzy 4 Batalionu 77 Pułku Piechoty Armii Krajowej im. Ragnera - o zdrowie dla żyjących i życie wieczne dla tych, którzy odeszli na wieczną wartę.
24 V Pierwsza Komunia Święta. Do komunii przystępuje 29 dzieci (13 dziewcząt i 16 chłopców).
20-24 V V Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat 2009. W naszym kościele mają miejsce przesłuchania w kategoriach spirituals, gospel i jazz, muzyki sakralnej i ludowej oraz koncert Muzyka nie zna granic.
17 V Rocznica przyjęcia I Komunii św.
  W czasie mszy św. kazania głosi ponownie goszczący w naszej parafii salezjanin ks. Kazimierz Gajowy, misjonarz z Libanu. Ks. misjonarz promuje również książkę Życie obok wojny - Liban 2006, której jest współautorem. Książka ilustruje przebieg działań wojennych mających miejsce w lipcu i sierpniu 2006r. w czasie konfliktu zbrojnego pomiędzy Izraelem a Hesbollahem na terenie Libanu. Po mszach w kruchcie kościoła można nabyć egzemplarze książki.
Wizyta ks. Gajowego 2009 Wizyta ks. Gajowego 2009 Wizyta ks. Gajowego 2009
15 V Poranna msza św. w intencji pani Zofii Wiśniewskiej, gospodyni na plebanii, w dniu imienin.
13 V Nabożeństwo Fatimskie.
10 V Po każdej mszy Akcja Katolicka organizuje loterię fantową, z której dochód przeznaczony zostaje na sfinansowanie wyjazdu wakacyjnego dzieci z ubogich rodzin. Każdy los wygrywa.
4 V Dzień św. Floriana męczennika. Poranna msza św. w intencji strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie.
3 V 218 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas wszystkich mszy św. zamiast kazania ma miejsce odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. O godz. 18.00 uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny i parafian z udziałem władz miasta, przedstawicieli wojska i służb mundurowych, pocztów sztandarowych, kombatantów, licznie zgromadzonych harcerzy i orkiestry Marynarki Wojennej. Eucharystii przewodniczy oraz homilię wygłasza Dziekan Sopotu ks. kanonik Marian Krzywda. We mszy uczestniczy także kompania wystawiona przez Akademię MW w Gdyni w strojach historycznych. Po mszy przemarsz pod pomnik Armii Krajowej w Sopocie, gdzie ma miejsce złożenie wieńców. Na zakończenie uroczystości uczestnicy udają się na krótką chwilę pod pomnik Danuty Siedzikówny, sanitariuszki Inki.

Galeria zdjęć Galeria zdjęć - 3 maja 2009
30 IV Spotkanie modlitewne ze śpiewem kanonów z Taizé.
26 IV Parafialna uroczystość odpustowa. Na wszystkich mszach kazania głosi ks. kmdr ppor. Wojciech Szerszeń, proboszcz parafii garnizonowej św. Wojciecha w Wejherowie. Podczas mszy o godz. 9.30 dzieci wystawiają inscenizację ku czci patrona parafii. O godz. 12.30 sumie odpustowej z udziałem zaproszonych księży, chóru oraz sztandaru Marynarki Wojennej przewodniczy Dziekan MW ks. prałat kmdr Bogusław Wrona. Bezpośrednio po sumie w ogrodach plebanii ma miejsce tradycyjna wojskowa grochówka z kuchni polowej. W tym dniu przeprowadzana jest również zbiórka pieniężna na rzecz ofiar trzęsienia ziemi we włoskiej Abruzji oraz pożaru w Kamieniu Pomorskim.

Galeria zdjęć Galeria zdjęć - Uroczystość odpustowa 2009
25 IV W czasie wieczornej mszy św. ks. Proboszcz dokonuje poświęcenia organów po renowacji. Podczas kazania pokaz możliwości organów naszego kościoła daje Błażej Musiałczyk, organista bazyliki archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie. We mszy uczestniczy chór Akademii Medycznej w Gdańsku, który pod batutą Jerzego Szarafińskiego po zakończeniu liturgii wykonuje Koncert Wiosenny dla Sopocian. W programie koncertu znajduje się Msza D-dur Antoniego Dvořáka. Koncert odbywa się dzięki życzliwości Urzędu Miasta Sopotu.

Galeria zdjęć Galeria zdjęć - Koncert Wiosenny dla Sopocian

Poświęcenie organów 2009 Poświęcenie organów 2009 Poświęcenie organów 2009 Poświęcenie organów 2009
23-24 IV Msze św. w intencji ks. Wojciecha Gruchały z racji imienin.
19 IV Niedziela Miłosierdzia Bożego. W czasie każdej mszy św. zamiast kazania odmawiana jest koronka do Miłosierdzia Bożego. Zbierane są również skarbonki rozprowadzane wcześniej w ramach akcji Jałmużna Wielkopostna 2009.
18 IV Z okazji 90 rocznicy powołania Związku Inwalidów Wojennych RP przedstawiciele Związku składają kwiaty i znicze pod tablicą Związku w kruchcie kościoła.
13 IV Wieczorna msza św. w intencji Róż Żywego Różańca.
12 IV Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. O godz. 6.00 rano uroczysta msza św. koncelebrowana wraz z procesją rezurekcyjną na placu przed kościołem. Mszy z udziałem marynarzy i chóru parafialnego przewodniczy ks. Proboszcz. Homilię głosi karmelita bosy o. Marek Kłaput.
Rezurekcja 2009 Rezurekcja 2009 Rezurekcja 2009 Rezurekcja 2009
11 IV Wielka Sobota. Przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, przy którym wartę pełnią żołnierze Dywizjonu Rakietowego z Gdyni-Grabówka. Co pół godziny w kościele ma miejsce święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Po zachodzie słońca, o godz. 20.00, uroczystej wieczornej Mszy św. Wigilii Paschalnej przewodniczy i kazanie wygłasza ks. Proboszcz. Uroczystości ubogaca śpiewem chórek młodzieżowy.
Wigilia Paschalna 2009 Wigilia Paschalna 2009 Wigilia Paschalna 2009 Wigilia Paschalna 2009
10 IV Wielki Piątek Męki Pańskiej. Całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy. Wieczornej liturgii przewodniczy oraz homilię głosi ks. Piotr Wrzesiński. W liturgii gościnnie uczestniczy karmelita bosy o. Marek Kłaput, przełożony domu klasztornego Świętej Rodziny w Sopocie. Na początku celebrans pada na twarz w akcie największego uniżenia i modlitwy (prostracja). Następnie kolejno mają miejsce Liturgia Słowa, adoracja krzyża oraz komunia św. Na zakończenie obrzędów Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego. Wartę przy Grobie Pańskim obejmują żołnierze Marynarki Wojennej. Przez całą noc wierni mają możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Jednocześnie aż do rana kapłan pełni dyżur w konfesjonale.
Wielki Piątek 2009 Wielki Piątek 2009 Wielki Piątek 2009 Wielki Piątek 2009
9 IV Wielki Czwartek rozpoczyna czas Triduum Paschalnego. O godz. 18.00 wieczornej uroczystej koncelebrowanej przez wszystkich kapłanów naszej parafii Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przewodniczy oraz homilię wygłasza ks. Wojciech Gruchała. Z racji tego, że dzień ten obchodzony jest również jako pamiątka ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa na początku mszy delegacja parafian składa księżom życzenia i wręcza wiązanki kwiatów. Po mszy następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy oraz adoracja do godz. 22.00.
Wielki Czwartek 2009 Wielki Czwartek 2009 Wielki Czwartek 2009 Wielki Czwartek 2009
5 IV Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Podczas sumy na placu przed kościołem uroczystego poświęcenia palm dokonuje ks. Wojciech Gruchała.
Niedziela Palmowa 2009 Niedziela Palmowa 2009 Niedziela Palmowa 2009 Niedziela Palmowa 2009
3 IV Tradycyjna wieczorna Droga Krzyżowa ulicami Sopotu rozpoczyna się o godz. 19.00 pod Krzyżem Papieskim przy hipodromie. W nabożeństwie udział biorą sopoccy kapłani, młodzież, harcerze z pochodniami oraz wierni z sopockich parafii. Osoby z naszej parafii niosą krzyż od stacji V do stacji VII. Droga Krzyżowa kończy się przy kościele św. Andrzeja Boboli.
Sopocka Droga Krzyżowa 2009 Sopocka Droga Krzyżowa 2009 Sopocka Droga Krzyżowa 2009 Sopocka Droga Krzyżowa 2009
2 IV Czwarta Rocznica Odejścia do Domu Ojca Sługi Bożego Jana Pawła II. O godz. 21.00 pod Krzyżem Papieskim przy hipodromie ma miejsce Apel Jasnogórski.
Czwarta Rocznica Odejścia Jana Pawła II Czwarta Rocznica Odejścia Jana Pawła II Czwarta Rocznica Odejścia Jana Pawła II
29 III Parafialny zespół Caritas przygotowuje świąteczne paczki dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Wolontariusze zbierają do puszek ofiary przeznaczone na świąteczną pomoc dla potrzebujących. Można również składać do kosza ustawionego w przedsionku kościoła słodycze dla dzieci.
29-31 III Rekolekcje wielkopostne dla ogółu wiernych prowadzi ks. prałat płk dr Zbigniew Kępa, notariusz i rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego oraz dziekan Straży Granicznej.

26 III Spotkanie modlitewne ze śpiewem kanonów z Taizé.
20 III Inscenizacja Drogi Krzyżowej w wykonaniu dzieci z naszej parafii.

Galeria zdjęć Galeria zdjęć - Inscenizacja Drogi Krzyżowej 2009
17 III Poranne msze św. w intencji solenizantów: księży Zbigniewa Rećko i Zbigniewa Kłuska oraz pana Zbigniewa Litwina, konserwatora.
16-18 III Ks. Zbigniew Kordowski z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gdańsku-Chełmie prowadzi rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej.
13 III Msza św. w intencji Róż Żywego Różańca.
11 III Akcja Katolicka parafii organizuje wyjście do kina na film w reżyserii Rafała Wieczyńskiego pt. Popiełuszko - Wolność jest w nas z Adamem Woronowiczem w roli głównej.
8 III Po mszach św. rozdawane są skarbonki w ramach akcji Jałmużna Wielkopostna 2009 organizowanej przez Caritas pod hasłem Otoczmy troską życie. Społeczny Komitet Inicjatywy Ustawodawczej przywrócenia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli zbiera w salce na plebanii podpisy pod projektem ustawy przywrócenia tego święta.
7 III Biskup Polowy gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusz Płoski udziela Sakramentu Bierzmowania młodzieży z naszej parafii. Przygotowanie do sakramentu prowadzi ks. Piotr Wrzesiński.
1 III Msza św. o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla ks. Proboszcza w dniu imienin.
III-VII Kontynuacja prac związanych z wymianą pokrycia dachu kościoła. Remont obejmuje stronę północną.
Remont dachu kościoła 2009 Remont dachu kościoła 2009 Remont dachu kościoła 2009
26 II Spotkanie modlitewne ze śpiewem kanonów z Taizé.
23 II Msza dziękczynna za 15 lat istnienia grupy modlitewnej Odnowy w Duchu Świętym z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże.
13 II Msza św. w intencji Róż Żywego Różańca z racji trzynastego dnia miesiąca.
11 II Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes i zarazem Światowy Dzień Chorych. Z tej okazji w naszym kościele ma miejsce msza św. o godz. 9.30 połączona z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych. Z kolei w porannej mszy św. o zdrowie i siłę wytrwania w chorobie dla pana Janusza, naszego zakrystiana, modli się Akcja Katolicka.
9-13 II Akcja Katolicka w ramach ferii zimowych organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży w salce na plebanii oraz wycieczkę do ZOO w Gdańsku-Oliwie.
4 II Akcja Katolicka naszej parafii w ramach ferii zimowych organizuje dla dzieci i młodzieży zabawy w terenie. Impreza dostępna jest również dla osób niepełnosprawnych na wózkach.
29 I Spotkanie modlitewne ze śpiewem kanonów z Taizé z racji ostatniego czwartku miesiąca.
18 I Podczas mszy św. odczytywane są list Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej do Biskupa Polowego Wojska Polskiego z okazji 90 rocznicy ustanowienia Biskupstwa Polowego oraz list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 90 rocznicy ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce i 18 rocznicy przywrócenia Ordynariatu Polowego WP.
13 I Wieczorna msza św. w intencji Róż Żywego Różańca.
 
Przygotował: Mariusz Nowak
11 I Za pośrednictwem Jego Ekscelencji Biskupa Polowego Tadeusza Płoskiego Ojciec Święty Benedykt XVI podnosi do godności Prałata Honorowego Jego Świątobliwości ks. Proboszcza naszej parafii płka Romana Dziadosza.
6 I Uroczystość Objawienia Pańskiego. Podczas mszy św. o godz. 18.00 dzieci z kółka biblijno-teatralnego działającego w naszej parafii wystawiają jasełka oparte na karmelitańskim nabożeństwie u żłóbka.

Galeria zdjęć Galeria zdjęć - Jasełka 2009
 
Przygotował: ks. Piotr Wrzesiński
  «2008

Rzymskokatolicka
Parafia Garnizonowa
św. Jerzego w Sopocie
ul. Tadeusza Kościuszki 1
81-704 Sopot
tel/fax: 058 551 05 48
email: sjerzys[małpa]diecezja.gda.pl
jerzysopot[małpa]tlen.pl

Kontakt - Kancelariastat.4u.pl HTML CSS JavaScript PHP Flash DOC PDF SmartMenus KYLOS 1 5 4 0 2 3 7 Statystyka odwiedzin

(C) Rzymskokatolicka Parafia Garnizonowa św. Jerzego, Sopot 2006-2024 :: DHTML menu by SmartMenus :: Hosting by Kylos Data Center
Strona istnieje od: 23.04.2006, 19.27 :: Ostatnia aktualizacja: 25.02.2024, 08.03 :: Online: 1 (max 191) :: Wygenerowano w: 0,005 sek.